KRATOM - Skvělý pomocník, nebo se mu vyhnout obloukem?

Úvod

Kratom ve fitness sféře i pro širokou veřejnost zažívá ty světlé i tmavé chvilky, ale s dalším každým okamžikem jeho popularita více roste a zaujme celosvětově více lidí napříč snad všemi věkovými kategoriemi. Hlavně tedy v Indonésii, kde je velmi rozšířen a jeho užívání/ popíjení je takřka dnes již kulturní záležitostí. U nás jej mají v oblibě hlavně tedy mladší věkové kategorie – snad hlavně proto, že k nám byl přivezen někdy poprvé kolem roku 2000-2010 (přesně se neví), takže starší generace nebyly na kratomu „odchováni“ a nedostali se s ním často do styku vzhledem k tomu, že se šíří mezi mladšími generacemi. Pokud ale měli dovolenou na Bali nebo jinde v Indonésii, situace samozřejmě může být jiná.

Zatímco dříve se kratom prodával v různých uzavřených komunitách na sociálních sítích, dnes existuje velká spousta e-shopů. Čtete si účinky, ale přijde vám to až zázračné a není v tom přece jen nějaký háček? Po dnešním článku na warriofactory.cz již budete mít jasno. Shrneme si základní fakta a pro i proti.

 

Detailnější pohled na rostlinu Mitragyna speciosa, zvanou též Kratom

Většinu běžné populace fakta ze světa rostlin moc nezajímají, to je nám jasné, proto vás nebudeme nudit, ale přesto jsou k zodpovězení otázky „Co je kratom?“ nesmírně důležitá a přínosná.

Nejedná se o žádnou uměle vytvořenou substanci, ale o rozemleté lístky stromu Mitragyna speciosa, pro který neexistuje (aspoň zatím) český ekvivalent, ale patří do čeledi mořenovitých, v níž se nachází i kávovník (zdroj kofeinu), chinovník (zdroj chininu), anebo bujarník yohimbe (zdroj yohimbinu). A s tím souvisí i jeho účinky.

Vzhledem k tomu, že podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost jsou hlavními zastoupenými látkami mitragynine a 7-hydroxymitragynin, nabízí Kratom velmi silnou stimulaci a kvůli vazbě na opioidní receptory může navozovat také pocity příjemné pohody, motivace i euforie. Má to ale svá pozitiva i negativa při nesprávném užívání. Celý tento článek je psán neutrálně s vědomím toho, že problematika kratomu má své odpůrce i příznivce.

 

 

Výhody užívání kratomu a jeho varianty

Benefity, účinky, přínosy kratomu se liší podle toho, jakou barvu i odrůdu si zrovna vyberete. Kratomy se totiž dělí podle toho, jakou barvu mají žilky listů a každá barva lístků pak má i svoje další odrůdy, které mají základní specifické účinky k dané barvě, ale mohou mít trochu jiné působení na konkrétní jedince a někomu fungují různé odrůdy více, někomu zase méně.

 

  • Zelený kratom – Nejčastěji je tento druh užíván pro navýšení energie. Nepřináší ani tak pocit euforie (kvůli nízkému nebo skoro nulovému obsahuje sedativních složek), jako spíše to, že se cítíte nabití a chce se vám být fyzicky aktivní.

 

  • Žlutý kratom – U mladých lístků s jinak bílými žilkami se často objevují i žilky žluté. Tento druh kratomu je považován za velmi silně stimulační, podporuje komunikativnost a zároveň navozuje pocity dobré nálady, euforie i nakopnutí.

 

  • Červený kratom – Tento typ kratomu je pravým opakem toho žlutého a místo stimulačních účinků má více zklidňující efekt, podporuje relaxaci, dobrou náladu a je též proti bolestem.

 

  • Bílý kratom – Zlepšuje kognitivní funkce i kreativitu. Přináší velkou dávku motivace, energie, ale i dobré nálady. Nejčastěji jej používají studenti, umělci, sportovci, podnikatele i vytížení manažeři.

 

Dodatek k účinkům: Po užití kratomu máte čistou mysl, dobře se přemýšlí, pracuje, relaxuje… V podstatě je to účinek podobný, jak kdybyste si dali pár šálků dobrého sypaného čaje, ale s tím rozdílem, že vydrží hodiny. Nemusíte se obávat, že by se jednalo o nežádoucí drogu, která vás změní spíše k obrazu horšímu. Nicméně i přesto má nesprávné užívání kratomu svá negativa. Čtěte dále...

 

 

Jaká jsou tedy negativa a kdy přicházejí?

Již zmíněné účinky nejsou jen marketingovým výmyslem prodejců, ale o efektivitě kratomu mluví i celá řada nezávislých vědeckých studií.

 

  • Neznáte konkrétní složení

Kratom v České republice sice je legální, ale ne jako potravina nebo potravinový doplněk. Můžete si ho tedy zakoupit, ale není určen k užívání, nýbrž jako sběratelský předmět. Prodejci tedy nemusí nijak kontrolovat jeho kvalitu a referovat o ní příslušným kontrolním orgánům. O přesném složení nemáte ponětí vy, ale často ani většina e-shopů, co kratom prodává.

 

  • Možný vznik závislosti

Narozdíl třeba od kofeinu je ale riziko vyvinutí závislosti mnohem silnější. Nicméně, pokud kratom je užíván ve velmi malých dávkách (do 3-5 gramů) a to příležitostně, závislost téměř jistě nevznikne. Pokud ano, jedná se o závislost podobnou té na kávě a budete maximálně lehce nervózní.

 

  • Vyšší dávky = převažující negativa

V nízkých dávkách se dá kratom označit za bezpečný produkt s mnoha pozitivy. Jakmile to s ním ale přeženete, může se dostavit agresivita, úzkost, svědění celého těla i silná nevolnost. Odborné poznatky samozřejmě mluví o případech úmrtí či vážného poškození jater, ale to se jedná spíše o mimořádné případy způsobené obří dávkou, anebo interakcí mnoha látek. Skoro všechny tyto případy se týkají kombinace kratomu s tvrdými drogami, takže objektivně můžeme říci, že vina kratomu může být minimální nebo spíše zcela nulová.

Každopádně, když je někdo tak chytrý, že místo doporučených 3-5 gramů za den bere 30,40, 50 gramů a více za jediný den nebo dokonce v jediné dávce, nežádoucí efekty se zcela jistě dostaví. Tak je to přeci i s kofeinem… Kdybyste to do extrémů přehnali s kávou, coca colou, nebo dokonce čistým kofeinem, také je to smrtelné. Nic se nesmí přehánět a ke všemu je třeba přistupovat s rozumem. Na to bychom neměli zapomínat.

 

  • Nevíme, jak a s čím kratom interaguje

Podle dostupných údajů by se kratom neměl kombinovat s kokainem (a dalšími tvrdými drogami), kofeinem, yohimbinem, alkoholem, antidepresivy, inhibitory MAO či léky na nervovou soustavu. Problém je ale v tom, že možné interakce jednotlivých složek s celou řadou dalších látek (ať už léků či drog) není dostatečně prozkoumaná a působení tak může být velmi různé, odlišné.

 

Konec!

Z tohoto článku o kratomu byste si měli především odnést informaci, že kratom v malém množství rozhodně špatný není a pozitiva mohou skutečně převažovat nad negativy.

Zásadní problém je ten, že není regulovaný a vy se tak nemůžete zcela spolehnout na jeho kvalitu.

Účinek a nežádoucí efekty může vylepšit a eliminovat, když tělo bude mít dostatek vitamínů i minerálů a taky kvalitní stravu - ano, to je důležitý detail a nikdy by se neměl brát kratom na prázdný žaludek. Nežádoucí efekty lze také eliminovat pomocí Ostropestřce nebo nejlépe 6letého ženšenu

 

POZNÁMKA E-SHOPU:

Kratom (všechny druhy a mnoho odrůd) naleznete i v naší nabídce po registraci a přihlášení na svůj uživatelský účet v našem e-shopu. 
Jinak je na e-shopu neviditelný. Máme jej k dispozici tedy VIP pouze pro zákazníky, co se zaregistrovali. Kvalita kratomu je pro nás prioritou, proto jej velmi často kontrolujeme a odebíráme od ověřeného zdroje a tak v našem kratomu nenajdete žádné vedlejší příměsi, nečistoty apod. 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení