ČAGA SIBIŘSKÁ BIO HOUBA (CHAGA SIBIŘSKÁ, INONOTUS OBLIQUUS) PRÁŠEK
Detailní popis produktu
Složení
Chaga BIO 100%Nálev a chuť houby
Prášek sytě hnědé barvy chutná hořce a nasládle zároveň. Protože jde o namletou houbu, ve vodě se nerozpouští. Můžete ji přidat do pokrmů i nápojů, nebo z ní uvařit nápoj podobný čaji.
Původ houby
Nejprve něco málo z taxonomie. Chaga sibiřská je lidové pojmenování pro rezavec šikmý (Inonotus obliquus). V říši hub je řazena do oddělení stopkovýtrusné (to znamená, že plodnice obsahují výtrusorodé rouško – na rozdíl od vřeckovýtrusných rozmnožujících se pomocí kyjovitých útvarů nazývaných vřecka). Mimo to patří rezavec šikmý mezi houby rouškaté, stejně jako třeba pýchavky, lišky, kotrče, hlívy, hřiby a choroše. Víc asi vědět nepotřebujeme. Zkrátka jde o houbu parazitující na listnatých stromech, nejčastěji břízách, bucích, topolech, dubech či olších. A kdo na ni v hlubokých lesích narazí, zřejmě její krásou okouzlen nebude.
O estetiku ale vůbec nejde. Plodnice tmavé až černé barvy vytvářejí na kmenech stromů ne právě vzhledné útvary. Lze narazit na plodnice dokonalé, jednoleté, prorůstající kmen stromu tak, že zabírají až polovinu jeho obvodu. Naproti tomu nedokonalé plodnice rezavce šikmého mívají jen 10-35 centimetrů, mají nepravidelný polokulovitý tvar a šedou barvu později přecházející v rezavě hnědou. Dožívají se až 20 let. Jakmile Chaga sibiřská strom napadne, způsobí jeho pomalou destrukci.
Chaga sibiřská je doma v lesích Ruska, severní části Evropy a také v Severní Americe a Asii. Tedy tam, kde celoročně panují nízké teploty. Právě v těchto oblastech si získala velkou oblibu při potírání řady zdravotních neduhů. Zprávy o jejím užívání pocházejí už z doby Mezopotámie a Egypta, s oblibou ji užívají lidé v Číně i Japonsku. V Rusku se uplatňovala při šamanských ceremoniích. Údajně se do její péče svěřil sibiřský léčitel a mystik Rasputin, objevila se v díle Rakovina ruského spisovatele a držitele Nobelovy ceny Solženicyna.
Pro použití je potřeba houbu nasekat na drobné kousky a velmi pomalu usušit. Proč tolik péče? Protože je plná zdraví prospěšných sloučenin. Jmenujme betulin a kyselinu betulinovou se schopností potírat nejrůznější infekce a vybrané civilizační choroby. Za zmínku stojí také β glukany jakožto silné imunostimulanty. Melanin působí jako antioxidant, terpeny a steroidy mohou prospět při nádorových onemocněních. V malé míře obsahuje Chaga sibiřská také vitaminy skupin D a B, vápník, zinek, hořčík, železo a další minerální látky.
Dodejme, že plodnice tohoto rezavce šikmého vyrostly v lesích Finska, v čistě přírodních podmínkách neovlivněných lidskou činností. Proto v nich nejsou přítomny žádné zdraví škodlivé látky nebo jejich rezidua.
Teď už jen potřebujete vědět, jak vzácnou houbu připravit. Pokud dáváte přednost nápojům, povařte lžičku prášku ve vodě a popíjejte až 8 týdnů 2x za den. Prášek můžete také používat přímo a zapít vodou. Nebo ho přidat do smoothie, jogurtu, teplého kakaa, čaje… Zkrátka si ze snídaně či svačiny udělat snídani či svačinu ultra zdravou.
Příprava
Návod na přípravu
- Prášek z houby Chaga můžete přidat kamkoli.
- Můžete ho přidat do vody, kávy, mléka, teplé čokolády, džusu, nebo smoothie.
- V případě přípravy čaje se doporučuje zalít 1 čajovou lžičku 300 ml vařící vody.
- Doporučená denní dávka 1 čajová lžička 2x denně, optimálně 20 minut před jídlem.
- Chaga se doporučuje popíjet max. 8 týdnů.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.