Betain

Trimethylglycin (TMG je derivát aminokyseliny, který se vyskytuje u rostlin. Trimethylglycin byl první nalezený betain ; původně byl nazýván betainem, protože v 19. století byl objeven v cukrovce (lat. beta = řepa). [1] Od té doby se objevilo mnoho dalších betainů a specifičtější název glycinbetain tento zachycuje.
 
Betain je derivát živinového cholinu, který je prekurzor betainu. Musí být přítomen pro syntézu betainu v lidském organismu. Tvořen je glycinem v kombinaci s cholinem. Považován je podobně jako kyselina listová, vitamin B12 a vitamin B, jako dárce methylů. Je totiž přirozenou složkou pro detoxikaci organismu, působí pro zlepšení jaterních funkcí a správného fungování metabolismu. Nejdůležitější úloha betainu v lidském organismu je spalování tuků.
 
Tato aminokyselina má vysoký obsah skupiny hydrogenních molekul a speciální skupinu uhlíků, známých jako methylové skupiny. Ty se v lidském organismu přenášení metylací, která je důležitá pro správné fungování fyziologických jevů, například pro funkci proteinů a pro genetickou aktivitu. Betain je zároveň látkou zvanou osmolit. Pomáhá v lidském organismu vyrovnávat hladinu tekutin zevnitř i zvenčí buněk. Pro lidský organismus je tento proces nezbytný. Při nerovnováze tekutin může způsobit odumírání buněk, otoky i zmenšování buněk, co může vést až k prasknutí buněk.
 
Betain dále v lidském organismu přeměňuje homocystein v krvi na methionin. Aminokyselinu Homocystein vyrábí tělo přirozeně. Pro lidský organismus jsou aminokyseliny důležitými stavebními prvky napříč tělesnými funkcemi. Lékařské studie však poukazují na to, že vysoká hladina aminokyselinového homocysteinu působí negativně na cévy, může vést k rozvoji plaku a vzniku aterosklerózy.
 
Tyto zdravotní komplikace zapříčiňují dále rozvoj srdečních onemocnění, mrtvici a další kardiovaskulární choroby. Proto byl betain podroben lékařskými studiemi a byl potvrzen jeho přínos pro zvýšení svalové síly a hmoty. Během zkoumání bylo prokázáno zlepšení vytrvalosti a ve finále také pomohl snížit obsah tuku v těle.