Cholesterol

Cholesterol je steroidní látka přítomná v lidském těle i v těle mnoha dalších živočichů (jako je hmyz, korýši či někteří měkkýši[1]), výjiměčně i u dalších organismů (např. u některých jednoduchých hub[2] nebo u mykobakterií[3], v menším zastoupení i u rostlin[1]).

Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných membrán. Je potřeba pro tvorbu hormonů a vitamínu D. Příliš vysoká koncentrace v krvi však nese pro organismus zdravotní rizika, především onemocnění srdce.

Cholesterol nám pomáhá, ale umí také pěkně potrápit. Je potřeba dávat si pozor na jeho hladinu v těle. Tak, aby pracoval tak jak má, byl více užitečný a nadělal méně škod, než si přejeme. Co to cholesterol je, jaká je jeho zdravá norma v těle, které jeho formy jsou škodlivé a které ne, a jaké kolují mýty o této látce, kterou máme v těle - to vše si přednesem v tomto článku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení